Festival živého pravěku - informace

Napsali o Festivalu 2012 ...

V médiích se o naší akci vyskytly tyto články. Uvedené texty jsou kráceny, celé články naleznete na uvedených odkazech:

 

13.12.2012 - Festival živého pravěku

 

Předposlední  zářijový  víkend  uspořádalo  v  českotřebovské Pravěké osadě Křivolík občanské sdružení Bacrie již čtvrtý ročník akce Festival živého pravěku. Letošní program byl i přes nepřízeň počasí opět velmi lákavý – jeho hlavním mottem bylo „Dřevo – po tisíce let  v  rukou  člověka“ a „Předkeltský svět věku železa“.

 

http://www.nevladky.cz/data/_news/000414/infolist-final-v-1.pdf

    (strana 5-6)


31.10.2012 - Festival živého pravěku 2012

 

V pravěké osadě křivolík se konal Festival živého pravěku 2012. Návštěvníci se mohli seznámit s životem našich předků v období pravěku. K vidění bylo vše, co lidé potřebovali k běžnému životu - mletí mouky, výroba oděvů, kování nástrojů, zpracování dřeva, výroba keramiky, lovení zvěře a mnoho dalšího.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=29Abjf-UEJ0

 


12.10.2012 - Pravěk ožil na Křivolíku

22. - 23. 9. - Na modré turistické trase vedoucí z České Třebové na Kozlovský kopec leží v lesích ukrytá pravěká osada Křivolík. Právě tam se během víkendu konal čtvrtým rokem Festival živého pravěku, letos zaměřený na úlohu dřeva napříč tisíciletími a romanticky tajemnou dobu halštatskou. 

 
  (strana 17)
 

28.9.2012 - CESTA DO PRAVĚKU OPĚT V KŘIVOLÍKU

Návrat o mnoho tisíců let do minulosti mohli zažít návštěvníci čtvrtého ročníku Festivalu živého pravěku v nedaleké osadě Křivolík. Občanské sdružení Bacrie zvolilo pro letošek hlavní téma „dřevo v rukou člověka“ a zároveň přiblížilo dobu halštatskou.

http://oik.cz/2012/09/cesta-do-praveku-opet-v-krivoliku/


19.9.2012 - Pravěká osada ožije. Nahlédněte do života předků

Česká Třebová – Sledovat tisíce let vývoje na jednom místě budou moci návštěvníci čtvrtého ročníku víkendového Festivalu živého pravěku. V experimentálně archeologickém  v Křivolíku jim pořadatelé z občanského  sdružení Bacrie umožní nahlédnout do života lovců jelenů před dvanácti tisíci lety a pokračovat přes tisíciletí vývoje lidské společnosti až do úsvitu středověku.

http://orlicky.denik.cz/zpravy_region/praveka-osada-ozije-nahlednete-do-zivota-predku-20120919.html

Základní informace

Fotogalerie z Festivalu - přidáváme všechny co najdeme ...

Přijďte se podívat na předkeltský svět s vůní dřeva!

22. - 23. 9. 2012 proběhne v Křivolíku čtvrtý ročník Festivalu Živého pravěku. Nenechte si ujít jedinečnou akci, která se letos zaměřuje na zpracování dřeva a opomíjené halštatské období, čas, kdy na našem území žily (před)keltské kmeny věku železa. K vidění bude tesání trámů, řezbařina i zpracování stromového lýčí. Sobotní odpoledne zpestří bojová scénka. Osadu jako takovou Vám představí ochotní průvodci.

Můžete se těšit na: tesání a řezbářství ~ přírodní barvení ~ halštatská kovárna ~ výroba povřísel a houžví ~ vázání rákosové střechy ~ pálení dřevěného uhlí v milíři i v jámě ~ bojový střet ~ štípání pazourků ~ odborné přednášky ~ průvodce osadou ~ sviňská medovina ~ živá zvířata ~ program pro děti

Dobroty pro zvířata

Kdo chce zvířata potěšit, může jim přinést zbytky suchého pečiva, případně zeleninu nebo ovoce, které odloží do připravených nádob.

Událost je i na Facebooku

Těšíme se na Vás v této době: 

 • sobota 22.9. v časech 12:00 až 17:30,
 • neděle 23.9. v časech 10:00 až 15:30 

Prohlídka osady

 • prohlídky osady jsou organizovány vždy každou půlhodinu, pokud výrazně nekolidují s programem - viz rozpis prohlídek
 • sraz pro zájemce o komentovanou prohlídků s průvodcem je u infocentra (vstupní brána) a její začátek bude ohlašován dvojitým troubením rohu cca 2 minuty před jejím začátkem
 • SOBOTA: 12.00, 12.30, 13.00, 13.30, 14.00 (není), 14.30, 15.00, 15.30, 16.00 a 16.30
 • NEDĚLE: 10.00, 10.30, 11.00, 11:30, 12.00, 12.30, 13.00 (není), 13.30, 14.00 a 14.30

Program festivalu

 • SOBOTA
  • 13.00- ukázka techniky štípání kamenných nástrojů
  • 13.30- bojová ukázka
  • 14.00- Oživené obrazy
  • 15.00- ukázka techniky štípání kamenných nástrojů
  • 16.00- oživení halštatské kovárny
  • 17.00- Syn boha slunce
 • NEDĚLE
  • 11.30- ukázka techniky štípání kamenných nástrojů
  • 12.00- bojová ukázka
  • 13.00- Oživené obrazy
  • 15.00- Syn boha slunce

Vstupné dobrovolné

Na Festival Živého Pravěku je vstupné zcela dobrovolné. Přispěním drobné částky u vstupu však podpoříte projekt k jeho dalšímu rozvoji.

Občerstvení

V rámci možností, které nám příroda dovolí máme pro vás nachystánu obvyklou nabídku. Nabídneme grilované párky a klobásy, kuřecí stehna, možná i něco z udírny, ovoce či tatranky.

K pití bude nejen nealko, ale náš výčep vám nabídne ke schlazení speciální pivo značky MAMUT Mikulov - http://www.pivovarmamut.cz/

Kde osadu Křivolík najdete?

 • poblíž areálu Na Horách po modré směr Kozlov
 • GPS: 49°53'17.5"N, 16°25'5.2"E

V blízkosti města Česká Třebová směrem k vesničce zvané Kozlov. Od vlakového nádraží je nejlepší jít po zelené turistické značce až k rozcestníku Za Horami a poté se vydat po modré turistické značce.

Pokud přijedete autem je nejlepší nechat auto na parkovišti u restaurace na Horách a poté se napojit na zelenou turistickou značku a pokračovat stejně jako pěšky od vlakového nádraží.

Další možností je nechat auto u autobusové zastávky nad Kozlovem „Pod Kozlovským vrchem“ a zbytek dojít po modré turistické značce směrem na Českou Třebovou.

Více informací o cestě na Osadu v samotném článku

Informace pro účinkující

Více informací pro účinkující v samostatném článku

Pro dobrovolníky

Chcete se něco nového naučit? Najít přátele? Máte zájem pomoci nám? Pokud chcete pomoci, nebo se stát dobrovolníky a přímo vyzkoušet některá řemesla pod dohledem specialistů, můžete nám napsat na info@bacrie.cz

Vaši pomoc rádi oceníme a vezmeme vás do týmu. 

Plakáty k Festivalu

 

Plakáty k tomuto festivalu budou vyvěšeny na plakátnicích v České Třebové, Ústí nad Orlicí a Litomyšli. Pokud máte zájem o podporu akce, zde si můžete stáhnout plakát a volně jej šířit dle svého nejlepšího uvážení. Děkujeme.

Kde je naše akce propagována?

Pro média

Festival Živého pravěku 2012

Datum: 22. – 23. 9. 2012

Místo: EAC Křivolík (EAC = Experimentálně archeologické centrum), Česká Třebová

Pořadatel: Bacrie o. s.

Kontakt: Jan Zeman, braham@centrum.cz, 739 223 862

Sdružení: info@bacrie.cz


Již čtvrtým rokem ožije centrum Křivolík u České Třebové pro návštěvníky Festivalem Živého pravěku. Během dvou dní 22. - 23. září bude možnost vrátit se zpátky do minulosti naší země. Sdružení Bacrie o. s. společně se spřátelenými skupinami a jejich příznivci umožní návštěvníkům nahlédnout do života lovců jelenů před dvanácti tisíci lety a pokračovat přes tisíciletí vývoje lidské společnosti až do úsvitu středověku. Letos je hlavním tématem dřevo jako materiál a surovina v pravěku. Tedy vše spjaté s využíváním dřeva a přístupu pravěkého člověka ke krajině kolem sebe. Už teď se můžeme těšit na stavbu domu s trámovou konstrukcí, pálení uhlí, vápna, výroba dřevěného nádobí a nábytku. Druhým tématem festivalu je doba předkeltská, tedy starší doba železná. Podivné období plné mýtů o příchodu železa a příběhů hrdinů od Tróji, doba kdy lidé v lesích České kotliny neznali písmo. Návštěvníci mohou očekávat oživené obrazy z doby halštatské, radosti i strasti lidí na počátku civilizace.

Hlavní část programu proběhne v sobotu, akce bude tento den otevřena návštěvníkům od 12.00 a skončí 17.30. V neděli proběhne druhá část programu od 10.00 do 15.30

Návštěvníci si mohou po domluvě na místě vyzkoušet i některé řemeslné techniky, přičemž pro děti budou připravené poznávací hry. Samozřejmě na akci je zajištěno občerstvení.

Fotky z minulého ročníku k dispozici pro média

Fotografie ve vysokém rozlišení se prozatím připravují ...