Otevřou bránu do pravěku

Datum vydani: 
Sobota, 18 Květen, 2013
Autor článku: 
Orlický Deník - Šárka Mikulecká
Noviny: 
Deník.cz

Česká Třebová – Vítání jara aneb Brány otevřené je název akce, která se v sobotu od 9 do 15 hodin koná v experimentálně archeologickém centru sdružení Bacrie v Křivolíku.

Návštěvníci do osady vstoupí letos poprvé, uvidí ukázky řemesel a života našich pravěkých předků. „Letošní akce bude zaměřena na činnosti, které probíhaly na jaře. Těšit se můžete na  výrobu z lýka v loveckém táboře, ruční stříhání ovcí, vázání rákosové střechy nebo výpal keramiky. Děti se mohou těšit opět na oblíbená stanoviště," zvou pořadatelé. Jak prozrazují, své dovednosti si budou moci malí návštěvníci ověřit třeba v pravěké kuchyni při drcení zrna a pečení placek. Další stanoviště budou zaměřena na lovecké techniky, zpracovávání vlny a bylinky našich předků.

Obyvatelé osady připravili také doprovodný program. Půl hodiny po otevření osady, tedy v 9.30, dojde ke vztyčení májky, v 11 hodin na vítání divokých koní. Závěr zajímavého programu od 14.30 do 15 hodin obstará zažehnutí Beltainového ohně a zakončení akce. Vstupné na akci je dobrovolné. „Po celou dobu bude fungovat stánek s občerstvením i obchůdek s řemeslnými výrobky," dodávají členové Bacrie.
Akci je možné navštívit i v rámci tradičního Putování za třebovským kohoutem. Osada leží na trase dnešní šestikilometrové trasy vhodné pro rodiny s dětmi.