Letní škola Živé archeologie ŽIVA

Datum vydání: 
Sobota, 10 Srpen, 2013

25. 7. - 4. 8. 2013

Pokračováním z letošního programu zážitkových aktivit pro mladé lidi v rámci projektu HomoActiv byl letní desetidenní tábor. Pro dvacet účastníků jsme sestavili program ze zážitkových her, dobrovolnické práce, přednášek odborníků, řemesel a natáčení krátkých filmů. Celý koktejl byl namíchán, aby se jednotlivosti skládaly do mozaiky a vytvářely obraz živé minulosti. 

Celý čas nás provázela trochu výstřední postava pana Carla Gustava Švabinského, neznámého bratra Maxe Švabinského, který podivným způsobem zkonstruoval přístroj na vyhledávání časových anomálií. C.G. Švabinský si svůj vynález pečlivě střežil, ale byl ochoten po kratším seznámení přístroj ukázat a jednou jedinkrát ho nechat použít pro blaho společnosti! Jak tento pokus dopadl zůstane patrně tajemstvím mezi těmi, kteří u toho tenkrát na počátku srpna byli. Každopádně děli se věci skutečně zajímavé a neskonale šokující. 

Během tábora probíhala stavba výdřevy stěn domu hrnčíře a vedle toho menší práce jako stavba chlívku pro domácí zvířata, vztyčení brány a těžba stavebního materiálu. Proběhly dílny kovotepecké, barvířské, keramické, kosťařské, kovářské a retušérské.

Letní škola si vzala za cíl ukázat, že staré mrtvé věci, nemusí být zapomenuté, ale že jejich objevování nabízí stovky příběhů. K úspěchu přispěla i obětavost odborníků, kteří neváhali vážit cestu do lesů a strání, aby pro účastníky odkryli něco zpráv o mlynářství (PhDr. Radim Urbánek), přírodních materiálech (Eva Pecháčková), pravěkém textilu (Mgr. Kristýna Urbanová) a životě archeologa (PhDr. David Vích).

Během projektu jsme spolupracovali s institucemi Regionální Muzeum Vysoké Mýto, Národní muzeum, Litomyšl- Zámecké návrší 

Celá letní škola by se nemohla uskutečnit v takovém rozsahu, pokud by nebylo podpory Nadace O2 Think Big.

Celá galerie fotografií zde: http://bacrie.rajce.idnes.cz/ZIVA_-_Letni_skola_zive_archeologie_-_leto_2013/