Českotřebovský zpravodaj

Českotřebovský deník – Festival pravěku již za týden

14/09/2011

Festival živého pravěku již za týden! Drazí návštěvníci, dovolujeme si Vás upozornit na změnu termínu události Festival živého pravěku. Akce se bude konat o víkendu 24.-25. září. Letošní ročník jsme zaměřili především na odívání v jednotlivých etapách vývoje pravěké lidské společnosti. Pravěká osada Křivolík letos ožije v duchu řemesel spjatých s výrobou oděvů a jednotlivých módních doplňků. Nebudou ale chybět řemesla kovotepců a kovářů, prohlídky s výkladem, módní přehlídka a aktivity pro Vaše děti. Všichni jste srdečně zváni.

Českotřebovský deník – Pravěká osada ožila řemesly

25/09/2010

Pravěká osada ožila řemesly, střetem válečníků i návštěvou hejtmanaBacrie o.s. opět odkryla roušku nad světem našich dávných předků a představila v rámci festivalu Živého pravěku bezmála 37 000 let lidského vývoje. Návštěvníci tak mohli okusit jednotlivá období pravěku, prohlédnout klíčové technologie a některá řemesla si sami vyzkoušet. Letošní ročník se zaměřil na ukázku dvou zcela rozdílných pravěkých světů, svět lovců a svět zemědělců.

Českotřebovský deník – Hejtman Pardubického kraje v Křivolíku

18/04/2010

Hejtman Pardubického kraje Radko Martínek navštívil v sobotu 18. září pravěkou osadu Křivolík, kde si prohlédl co všechno se zde v kouzelném prostředí v údolí potoku Křivolík skupinou nadšenců realizovat. Veškeré dění zde vzniklo díky působení o.s. Bacrie, které během roku pořádá řadu zajímavých akcí pro veřejnost i pro školní skupiny. je to vlastně muzeum v živé přírodě a experimentálně archeologické centrum, opět otevřelo a nabídlo návštěvníkům pohled do dávné minulosti.

Českotřebovský deník – Festival živého pravěku opět oživí Křivolík

16/08/2010

Uprostřed září se pravěká osada Křivolík, muzeum v živé přírodě a experimentálně archeologické centrum, opět otevře a nabídne návštěvníkům pohled do dávné minulosti. Druhý ročník Festivalu živého pravěku, ukáže život, řemesla a technologie našich předků. V sobotu 18. 9. od 13 hodin budou brány Pravěké osady otevřeny veřejnosti. Každý návštěvník si bude moci projít časem napříč pravěkem, od doby lovců mamutů až ke keltským válečníkům a Římanům. Veřejnosti bude představen projekt z programu Make a Connection, na kterém Bacrie o. s.

Přijďte se podívat na předkeltský svět s vůní dřeva!

21/08/2012

22. - 23. 9. 2012 proběhne v Křivolíku jubilejní pátý čtvrtý ročník Festivalu Živého pravěku 2012. Nenechte si ujít jedinečnou akci, která se letos zaměřuje na zpracování dřeva a opomíjené halštatské období, čas, kdy na našem území žily (před)keltské kmeny věku železa. K vidění bude tesání trámů, řezbařina i zpracování stromového lýčí. Sobotní odpoledne zpestří bojová scénka. Osadu jako takovou Vám představí ochotní průvodci. Program tradičně doplní i aktivity pro děti a domácí zvířena.

Českotřebovský zpravodaj - Pětileté výročí činnosti Bacrie

20/04/2012

Občanské sdružení Bacrie má v letošním roce velký důvod k radosti, slaví totiž své páté narozeniny. Na jaře 2007 jsme se totiž poprvé představili veřejnosti s dnes již tradiční akcí „Brány otevřené aneb Vítání jara“, kde jsme se mnohým z vás, tehdy ještě značně stydlivě, snažili ukázat život našich předků od dávných Lovců mamutů po příchod Slovanských kmenů na našem území.

Bacrie opět boduje s křivolickou Pravěkou osadou

22/11/2012

I když počasí brzy přinese již druhou sněhovou nadílku nadcházející zimy, v křivolické Pravěké osadě je stále živo. Během listopadového státního svátku ji navštívila exkurze účastníků konference „Rekonstrukce a prezentace archeologických objektů 2012“, konané 16.-18. 11. v Deštném v Orlických horách, které se účastnilo také sdružení Bacrie o.s.

Českotřebovský deník - Křivolické Vítání jara aneb Za kohoutem i do pravěku

22/05/2013

Již pošesté proběhla v Pravěké osadě Křivolík u České Třebové akce „Vítání jara“, kterou každoročně pořádá občanské sdružení Bacrie. Stejně jako minulý rok se tato akce konala také ve spolupráci s organizátory Putování za třebovským kohoutem, kdy si účastníci sobotního pochodu mohli trasu na Kozlov ozvláštnit i o menší zajímavou cestu do pravěku.

Českotřebovský deník - Festival živého pravěku v Křivolíku 14.-15. září 2013

20/09/2013

Letošní, již 5. ročník Festivalu živého pravěku pořádaný občanským sdružením Bacrie si vzal za cíl prezentovat veřejnosti především cesty lidí, věcí i myšlenek pravěkou Evropou a šperky či krásy těla. Připravený bohatý program bohužel ale trochu pokazilo nepříznivé víkendové počasí. Odvážní návštěvní, kteří se vydali do osady v sobotu měli možnost shlédnout řemesla historických skupin z okolí i ze Slovenska, která byla schovaná pod stany. Bylo možné nahlédnout do dílny tkalců, podívat se jak vznikají mince nebo obdivovat šikovnost místního kováře.

Českotřebovský deník – Pravěk v Křivolíku

27/09/2011

Na dva dny se široké veřejnosti otevřela experimentální pravěká osada Křivolík, ve které se konal další z Festivalů oživlého pravěku. Počasí festivalu přálo, a tak si do Křivolíku našly cestu stovky návštěvníků. Dozvěděli se hodně o výrobě oděvů, mohli si umlet mouku a upéct vlastní placku, viděli dokonce stříhání ovcí. Vyvrcholením programu se pak stala ukázka germánského rituálu obětování v bažinné svatyni.A nemohly chybět ani oblíbené soutěže určené dětem. „Festival se konal potřetí, loni se přišel podívat i hejtman Pardubického kraje Radko Martínek.